Przejdź do treści

Co daje nauka przez zabawę?

Z pewnością słyszeliście już pojęcie „nauka przez zabawę”. Pojawia się najczęściej w kontekście małych dzieci, które mogą bawić się całymi dniami. A nam, rodzicom, zależy na tym, żeby ich jak najwięcej nauczyć. Zabawa poprzez naukę to sposób na to, aby połączyć to, co dzieci lubią, z tym czego pragną ich rodzice i co jest im po prostu niezbędne. Nauka i zabawa mogą iść w parze i dają więcej dobrego, niż się spodziewacie.

Na czym polega uczenie przez zabawę

Wbrew pozorom to metoda stara jak świat. Już wieki temu zauważono, że dzieciaki najlepiej uczą się „przypadkiem”, czyli świetnie przyswajają nowe wiadomości i umiejętności przy okazji gier i zabaw. Wyjątkowo skuteczne są tutaj wszystkie aktywności ruchowe. Uczenie przez zabawę polega na modelowaniu zabawy tak, aby przekazywać wiedzę lub odwrotnie – edukować dzieci w sposób atrakcyjny i zabawny. Najlepiej ilustrują ten zabieg dziecięce aktywności w przedszkolu. Maluchy uczą się liter, śpiewając piosenki, liczą podczas ćwiczeń ruchowych, recytują dni tygodnia itd.

Nauka przez zabawę jest naturalna

Dorosłym czasem ciężko zrozumieć, dlaczego niemowlęta mogą bawić się całymi dniami. Tymczasem to, co nazywamy zabawą, dla dziecka ma znacznie większą wartość. To poznawanie świata, eksperymentowanie, dokonywanie doświadczeń i ciągłe badanie. Zabawa poprzez naukę towarzyszy nam od pierwszych lat życia. Dla niemowląt nauka i zabawa to tak naprawdę to samo dlatego warto z tego korzystać.

Nauka przez zabawę – pomysły na zabawki

Znając ten cudowny mechanizm, można go w pełni wykorzystać, dla dobra dziecka i własnego wolnego czasu. Świetnym pomysłem dla małych dzieci są zabawki kreatywne. Te dziecięce akcesoria potrafią zainteresować malucha na wiele godzin, a w dodatku pozwalają szybko opanować nową wiedzę. Typowy przykład sprytnego pomysłu na naukę przez zabawę to Układanka ubierz lalkę Small Foot. To super pomysł na naukę nazw garderoby i kolejności ich zakładania, a do tego świetna rozrywka i zabawa sensoryczna. Nieco bardziej tradycyjne zabawka kreatywna to zegar edukacyjny, który uczy nie tylko czytania zegara, ale także liczb, liczenia, porównywania ilości, a w dodatku układa się go jak puzzle.

Nauka przez zabawę - pomysły na coś z niczego

Oprócz wyboru dobrej zabawki kreatywnej rodzice mają jeszcze całe spektrum innych możliwości, jak wykorzystać uczenie przez zabawę. Dzieci interesują się wszystkimi przedmiotami w swoim domu, czasami nawet bardziej niż lalkami czy klockami. Warto to sprytnie wykorzystać. Prawdziwą areną do nauki przez zabawę jest kuchnia. Tutaj można przy okazji miło spędzonego czasu nauczyć się nazw owoców i warzyw, kolorów, smaków oraz właściwości fizycznych różnych produktów. Łatwo pokazać na przykładzie jak działa dodawanie i odejmowanie. Większe dzieci będą miały frajdę z możliwości uczestniczenia w przygotowaniu posiłku. Inne pomysły na uczenie przez zabawę to m.in.: wspólne majsterkowanie, sprzątanie, śpiewanie piosenek edukacyjnych, eksperymenty chemiczne z wykorzystaniem produktów kuchennych, zabawy w ogrywanie ról, wyliczanki.