Przejdź do treści

5 pomysłów na edukacyjną zabawę dla dzieci

Spędzanie wolnego czasu z dzieckiem jest nie tylko przyjemne, ale również przynosi wymierne korzyści. To właśnie podczas zabawy dzieci najchętniej się uczą i najlepiej przyswajają nową wiedzę i umiejętności – zwłaszcza w czasie tych edukacyjnych. Ważne jednak by były dostosowane do wieku Twojej pociechy. Jakie zabawy edukacyjne sprawdzą się dla rocznego dziecka? Co zainteresuje dwulatka? Jak zwrócić uwagę dziecka w wieku szkolnym?

Kiedy dziecko poznaje świat

Roczne dziecko coraz lepiej radzi sobie z chodzeniem. Ta nowa dla niego umiejętność sprawia, że może samodzielnie zacząć odkrywać otaczający je świat. Dotychczas zabawy opierały się głównie o różnego rodzaju grzechotki i zabawki sensoryczne. Po ukończeniu roku mogą one nie wystarczyć.

1. Budujemy wieżę

Dzieci w tym wieku uwielbiają duże klocki. Układanie wieży czy stosów nie tylko bawi, ale równocześnie uczy koordynacji ruchowej i planowania następnych etapów. Wybierając klocki dla najmłodszych dzieci, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie naszych pociech. Klocki powinny być duże, dobrze również, żeby nie miały żadnych ostrych krawędzi.

2. Przekładanki z pętlą motoryczną

Zabawę z maluchem możemy urozmaicić sobie przy pomocy pętli motorycznej. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się cały wybór edukacyjnych zabawek dla rocznego dziecka. Jest to rodzaj przeplatanek, po których dziecko może samodzielnie przekładać drewniane klocki. Dzięki bezpiecznym metalowym prętom, kolorowym, różnokształtnym koralikom i dużej różnorodności form dziecko świetnie się bawi, a przy okazji poprawia swoje zdolności motoryczne.

3. Sortery - zabawy edukacyjne dla dwulatka

Dzieci bardzo szybko się rozwijają. Każdy miesiąc przynosi nowe zmiany w ich zachowaniu i umiejętnościach. Jeśli chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka poprzez zabawy edukacyjne, warto kupić dwulatkowi sorter dostępny w sklepach z zabawkami. Może być to klasyczny sorter o kształcie zbliżonym do kuli, do którego wrzuca się klocki o różnych kształtach lub sorter w formie stożków. Zabawa edukacyjna z dwulatkiem może polegać na prostym układaniu klocków. Można ją również urozmaicać. Dzielić dostępne elementy według kolorów bądź grupować je na zasadzie przeciwności. W ten sposób Twoja pociecha powoli uczy się rozróżniać kolory, zaczyna nazywać kształty i poznaje zwierzątka czy inne elementy. Oczywiście nie od razu Twój malec będzie poprawnie sortował wszystkie elementy, lecz właśnie temu służą zabawy edukacyjne – powolnej nauce w bezstresowej atmosferze.

4. Pobawmy się w dom

Małe dzieci uwielbiają również wszelkiego rodzaju wózki i pchacze. Pomagają w nauce chodzenia, utrzymywaniu równowagi i stabilizacji postawy. Są także jednym z ulubionych elementów zabaw edukacyjnych. Dziecko może chodzić po domu i bawić się w opiekuna drewnianego pieska, którego ciągnie za sobą albo lalki, którą ma w wózku. Taka zabawa uczy również empatii i wyrażania emocji. Z kolei dzieci w wieku 7 lat z jednej strony chcą być już duże, z drugiej nadal bardzo lubią się bawić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabawa miała wartość edukacyjną. Szkoła też może być fajna, a zabawa w nią przyzwyczaja do panujących zasad i uczy planowania dnia.

5. Zabawa w odkrywanie zasad liczenia

Podczas zabawy można uczyć się tabliczki mnożenia, poznawać zasady działania zegarka ze wskazówkami czy rozwijać swoją kreatywność. Dobrze zaplanowana zabawa może być zarówno interesująca, jak i pożyteczna dla szkolniaka. Zabawy edukacyjne dla 7-latka można wspomóc dodatkowymi gadżetami. Przydadzą się w tym celu tablice czy układanki ułatwiające naukę podczas zabawy.